Historie rádií v Jižních Čechách - Rádio Blatná

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Historie rádií v Jižních Čechách

O nás
Historie Rozhlasové Technologie

1873 - James Clerk Maxwell matematicky popsal princip šíření elektromagnetických vln

1876 - Heinrich Rudolf Hertz poprvé dokázal existenci těchto vln a zkonstruoval předchůdce dnešní dipólové antény

1893 - Nikola Tesla předvádí první veřejnou demonstraci rádia a radiového spojení

1895 - Alexandr Stěpanovič Popov zkonstruoval první bezdrátovou telegrafickou stanici za využití hromosvodu jako antény

1896 - Guglielmo Marchese Marconi telegrafuje na vzdálenost přes tři kilometry za použití dodnes používaného čtvrtvlnného unipólu (využil uzemnění)

1906 - Valdemar Poulsen vyvinul telegraf pomocí netlumených kmitů, který vysílal morseovku na určité frekvenci a byl již teoreticky schopen přenášet řeč

1907 - Quirino Majorana uskutečnil první „hovor“ (na vzdálenost 75km)

1910 - Lee de Forest snímá zvuk opery Carmen a přenáší jej rozhlasově

20. a 30. léta - snadné zhotovení rozhlasového přijímače, tzv. krystalky, učinilo tuto technologii široce dostupnou a elektronky umožnily prakticky libovolné zesílení přijímaného signálu.

zdroj: http://mam.ihned.cz

Historie Rozhlasového
Vysílání ve Světě
1910 - první rozhlasový přenos z Metropolitní opery v New Yorku

1920 - rozhlas vysílá výsledky amerických prezidentských voleb

1922 - v Anglii zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání BBC

1923 - ve Kbelích dne 18. května začíná vysílat český rozhlas „Radiojournal“

1936 - První přenos při olympijských hrách pořádaných nacistickým německem

zdroj: http://mam.ihned.cz

Rozhlas v Českých Zemích
Po složitých počátcích vysílání českého rozhlasu z vysílače ve Kbelích se studio několikrát stěhovalo a potýkalo s obtížnou finanční situací. Roku 1925 vstoupil do společnosti Radiojournal stát, navýšil základní jmění a umožnil další rozšíření programové nabídky (zpravodajství, hudba, umělecký program, divadelní představení, vysílání pro děti). Reportáž z VII. všesokolského sletu, která zprostředkovala posluchačům účast na významné události, získala rozhlasu velkou popularitu. 3. října 1926 český rozhlas vysílal první fotbalovou reportáž v Evropě (fotbalové utkání Slavie a Hungarie). V témže roce zahájil český rozhlas simultánní vysílání stejného programu z více vysílačů.

Ve 30. letech se už jednalo o vlivnou, dobře zavedenou instituci, která měla u veřejnosti autoritu. Do rozhlasu přicházeli noví lidé s odbornou kvalifikací i inovativními nápady. Tzv. brněnská škola experimentovala s vysíláním ze záznamu a montážemi. Rozhlas zařadil do vysílání vzdělávací pásma a školské vysílání.

V roce 1939, po obsazení nacisty, přišla tvrdá cenzura, která skončila až roku 1945. Po válce rozhlas nějaký čas sloužil místo pošty a pomáhal při komunikaci, zavedena zpravodajská redakce.

zdroj: http://mam.ihned.cz

Rádio Prácheň 1994 - 2008

Roku 1994 se v jihočeském městě Písek zrodilo Rádio Prácheň. Nemělo zcela jasně definovaný formát, široký mix muziky se soustředil na posluchače ve věku 19-45 let s přirozenými přesahy na obě strany. Ranní blok se sestával z tradičního mixu doplněného humorem a soutěžemi. V dopoledním pásmu dostal prostor Jukebox s písničkami na přání. Hodina přání pak měla své místo mezi 19. a 20. hodinou.

Víkend servíroval zajímavosti z oblasti filmu a gastronomie. Součástí programu byla řada hudebních programů. Zmiňme Sobotní Dance party (taneční pořad pro mladé) a nedělní Hitparádu Rádia Prácheň, pětihodinový blok (19-24) se nesl v duchu kontaktního pořadu s písněmi na přání, doplněný byl vstupy o regionálních hudebních skupinách a interpretech.

Původně hitové Rádio Prácheň se později chtělo zaměřit na různé kategorie posluchačů speciálními pořady, po 19. hodině v pondělí se zaměřil na mladší kategorie, v úterý na střední a starší, ve středu zněla hitparáda sta nejhranějších písní, dále rocková hitparáda, před víkendem zněly písně na přání, v sobotu se rádio soustředilo na mladší a týden zakončil kontaktní pořad s mladšími posluchači. Cílem bylo lépe konkurovat zejména televizi.

zdroj: http://mam.ihned.cz

Rádio Faktor 1991 - 2005

Všechno začalo 31. prosince 1990. Tehdy se na frekvenci 99,7 MHz bez jakéhokoli povolení ozvalo první vysílání – tehdy ještě Radia Podzemí. Podzemí proto, že skromné vysílací pracoviště se nacházelo skutečně v podzemí, konkrétně ve sklepě rodinného domku v českobudějovické Jírovcově ulici, pár kroků od regálů s kompoty a zavařeninami. Radio Podzemí bylo vůbec první soukromou jihočeskou rozhlasovou stanicí. Její legální provoz odstartoval 1. 7. 1991. Tímto dnem se začala psát historie Rádia Faktor.

1. července 1991 se nad Českobudějovickem poprvé legálně rozletěly vlny o kmitočtu 99,7 MHz první jihočeské soukromé stanice – Rádia Faktor. Rádio začínalo s frekvencí 99,7 pod kterou mají dnes českobudějovičtí zakódován Faktor 2 respektive rádio Gold. Na této frekvenci rádio vysílalo tři roky a 3 tři dny. 5. prosince 1994 již Fakor vlastnil „regionální“ licenci a odstartoval vysílání na dnes notoricky známé vlně 104,3 z úpatí hřebenu Kluku jižně od Českých Budějovic. Možnost poslechu jiné než veřejnoprávní stanice tak dostala většina Jihočechů. Během 11ti let trvajícího sporu o Kleť se rádio Faktor snažilo absenci tohoto vysílače vynahradit tzv. dokrývacími kmitočty.

zdroj: http://www.radiotv.cz

Rádio Orlík 2008 - 2014

V září 2007 získala společnost Česká rozhlasová licenci k provozování vysílání programu Rádia Paráda. Na Táborsku se ale v květnu následujícího roku ozvala stanice pod názvem Rádio Orlík. Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) shledala přínos rádia, jelikož podle ní „přináší do regionu nové programové prvky, které v programech hlavních regionálních provozovatelů schází“.

Hudební podmínky stanovily, že stanice hrala ze tří pětin pop, country a folk, zbytek programu tvořila lidová a dechová hudba. Programové schéma bylo sestaveno z několika bloků, ranní pásmo stavělo na aktuálním zpravodajství, dopoledne se zaměřuvalo na publicistiku, krátce před obědem „Orlické tipy pro holky a kluky z jihu“. Odpolední proud bylo poklidné pásmo s hudbou a program zakončovali Písničky na přání. Denně stanice nasazovala rozhovory „Jak vám dupou králíci“.

Majitel Rádia Orlík se chtěl touto stanicí vrátit do oblasti, v níž se narodil. Díky tomu měl prý lepší pohled na to, co se posluchačům líbí, zároveň toužil přinést na rozhlasové vlny výjimečný hudební formát.

zdroj: http://mam.ihned.cz

Rádio Krumlov 1994 - 2001

Rádio Krumlov bylo jednou z jihočeských stanic, která vybudovala svou popularitu na vlně formátově svobodných rádií 90. let. Tyto stanice se vyznačovaly intuitivním přístupem k programu a zároveň těžily z výrazné vlny nadšení, která tou dobou vládla éterem. Díky tomu jste mohli i na Rádiu Krumlov slyšet zajímavé hudební nahrávky, které by se dnes v rámci komerčního vysílání už neobjevily.
zdroj: http://radiotv.cz

Kiss Jižní Čechy 2001 - 2017

Kiss Jižní Čechy patří do skupiny Kiss rádií. Šlo o jednu z nejstarších značek na českém trhu, která vznikla na základech nezávislých stanic v regionech. Vysílala z Českých Budějovic a pokrývala signálem značnou část jižních Čech. Podobně jako ostatní rádia se značkou Kiss fungovalo i Rádio Kiss Jižní Čechy programově samostatně.


zdroj: http://radiotv.cz

copyright © 2018 www.radioblatna.cz * vytvořil: Ondřej Malý Graphics * Všechna práva vyhrazena.
Orgánem dohledu nad provozováním rozhlasového vysílání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky